Dodana: 1 luty 2007 08:56

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:56

Serwis na wybory

Kazimierz Czaplicki, Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej i Kierownik Krajowego Biura Wyborczego - spotkał się z przedstawicielami urzędów marszałkowskich w PAP.

Kazimierz Czaplicki, Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej i Kierownik Krajowego Biura Wyborczego oraz Romuald Drapiński, Wicedyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów byli specjalnymi gośćmi poniedziałkowego spotkania przedstawicieli urzędów marszałkowskich i korporacji samorządowych, partnerów Internetowego Serwisu Informacji Samorządowej. Ze strony UMWP udział w spotkaniu wzięli: Bożena Bednarek - dyrektor Departamentu Informacji i Promocji i Mariusz Feszler - kierownik Referatu Informacji. Okazją do spotkania były jesienne wybory.

Kazimierz Czaplicki przybliżył kalendarz wyborczy wynikający z ordynacji oraz omówił obowiązki samorządów województw związane m.in. z podziałem na okręgi wyborcze, obsługą Wojewódzkich Komisji Wyborczych czy przekazywaniem informacji do publicznej wiadomości. Poinformował również, że ze względów organizacyjnych Państwowa Komisja Wyborcza zaproponuje dzień 5 listopada, jako datę I tury wyborów.

Dyrektor Drapiński przedstawił założenia informatycznej platformy wyborczej, która ma zintegrować wszystkie komisje wyborcze i służyć do sprawnej wymiany danych. Jak dodał Kazimierz Czaplicki, PKW zwróci się do marszałków województw z prośbą o pomoc w zapewnieniu odpowiednich warunków technicznych do realizacji tego zadania.

Urzędy marszałkowskie mogą korzystać z informacji zawartych na stronie BIP Państwowej Komisji Wyborczej przy uzupełnianiu własnych Biuletynów. Pomimo, że ustawa mówi jedynie o informowaniu przez plakatowanie Kazimierz Czaplicki zachęcał do korzystania ze strony internetowej PKW.

Na zakończenie spotkania powstał pomysł zrealizowania za pośrednictwem Serwisu Samorządowego PAP bilansu mijającej kadencji samorządów. Przez pryzmat określonej grupy samorządowców, przy udziale m.in. badań ankietowych, opracowanie to będzie podsumowaniem całej kadencji oraz 15 lat samorządności. Raport, który nie będzie elementem kampanii wyborczej, powstanie najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook